Neohodnoceno

KENYA Docha Kiambu AA filtr

citrón | ostružiny | rebarbora

Varianta
Vyprodáno Vyprodáno Zvolte variantu
Kód: 1409/100 1409/200 Zvolte variantu
Značka: Coffee Culture
€71,92 €18,07 od €18,07
Kategorie: Káva
Praženo: Filtr
SCA bodování: 90b
Stupeň pražení: Světlý

odrůda: SL28, SL34

sklizeň: prosinec 2021

oblast: Kiambu, Githunguri
farmář: Danson W. Karugondo
farma: Docha

nadmořská výška: 1750

zpracování: fully washed

 

Danson Wanyutu Karugondo a jeho bratři - Geoffrey, Bernard a Eliud - pěstují a zpracovávají tuto plně promytou kávu na své farmě Docha, která se nachází v nadmořské výšce 1 750 metrů v oblasti Kiambu, jen 15 km od města Nairobi.

Danson dohlíží na většinu práce a ke zlepšení kvality kávy používá organický hnůj od krav a slepic. Patří k původním členům skupiny Ngewa-Komothai a v průběhu let spolupracovali se společností Sucafina/Kahawa Bora na zlepšování různých aspektů produkce. Odvedli tak úžasnou práci při zvyšování výnosů i kvality a jsou nyní schopni prodávat kávu pod vlastním jménem, což není v Keni tak obvyklé. Tradičně mnoho zemědělců této velikosti v Keni nemělo vlastní zpracovatelské zařízení. Historicky dodávali třešně do centralizované "továrny" (jak se říká místním promývacím stanicím) vlastněné družstvem, kde se jejich produkce kombinovala s produkcí ostatních farmářů z regionu. Danson má však vlastní malý mlýn na mokré zpracování, kde může zpracovávat vlastní kávu, čímž je zajištěna plná sledovatelnost zpět na jeho farmu.

 

Kraj Kiambu má červené sopečné půdy bohaté na organické látky, které jsou ideální pro pěstování kávy, čehož Danson se svými bratry maximálně využívá. Farma je osázena směsí "tradičních" kávovníků SL34 a SL28. Odrůdy "SL" jsou kultivary původně vydané Scottovými zemědělskými laboratořemi (SAL) ve 30. a 40. letech 20. století. Brzy se staly oblíbenými stromy mnoha pěstitelů v Keni díky své hluboké kořenové struktuře, která jim umožňuje maximálně využít omezené zdroje vody a prosperovat i bez zavlažování. Spolu s nedávno vyšlechtěnou odrůdou Ruiru-11 jsou dnes tyto odrůdy v Keni prakticky všudypřítomné.

 

Danson dostává od společnosti Sucafina pravidelná školení v oblasti správné zemědělské praxe, včetně hnojení, poradenství při prořezávání a renovaci, což mu pomáhá udržovat jeho malou farmu v optimálním stavu. Léta spolupráce se společností Sucafina mu umožnila zlepšit výnosy a kvalitu a těší se, že se mu jeho tvrdá práce vyplatí díky navázání nových vztahů s pražírnami. Jsme rádi, že můžeme být jednou z nich.

 

Třešně jsou selektivně ručně sbírány a následně zbaveny slupky a dužiny. Káva se poté 12 až 24 hodin fermentuje v malé nádrži, poté se promyje v čisté vodě, aby se odstranil zbývající sliz. Veškeré odpadní vody z procesu praní se čistí, aby se zajistil jejich omezený dopad na životní prostředí. Následně se Pergamen (kávová zrna v poslední vrstvě obalu) namáčí 12 hodin a poté se přenese na vyvýšená lůžka, kde se suší 14 až 21 dní. Při sušení se pergamen pravidelně obrací, aby se zajistilo rovnoměrné sušení. 

 

Bohužel pro malé zemědělce, kteří vlastní promývací / fermentační zařízení, není zařízení pro loupání suchého pergamenu dosažitelné. Suché mlýny mají minimální množství, které obvykle činí asi 50 pytlů pergamenu na šarži. To je pro menší zemědělce často nereálné, a proto musí své sklizně slučovat s jinými, čímž ztrácejí dohledatelnost původu. Ztráta sledovatelnosti pak snižuje jejich celkové výnosy a zbavuje je potenciálu pro uznání jména a přímé obchodní vztahy.Zpět do obchodu